Aké svadobné šperky si vybrať a na základe čoho sa rozhodovať?

 

 

Predstavte sa nám, prosím...

 

„Volám sa Dáška, už samotný názov značky Náušky od Dášky napovedá, že výrobky tvorím ja – zatiaľ sama. Som z Bratislavy, celý život žijem a fungujem v príjemnej mestskej časti Ružinov, tu aj tvorím vo svojej domácej dielničke. Niekoľko rokov som pracovala ako tvorivá pani učiteľka, táto učiteľská kreativita sa predrala na povrch, nedala mi spať, a tak som sa rozhodla, že sa skúsim tvorbou živiť.“

 

Odkedy sa venujete výrobe šperkov?

 

„Už odmalička som mala rada výtvarnú výchovu, vyrábala som všeličo z rôznorodých materiálov, skúšala som viaceré techniky a postupne som sa vďaka kamarátke dostala aj k náušničkám. Od teenagerského veku som robila náušničky z drôtu, korálok, filcu či samotvrdnúcej hmoty, no nakoniec mi na dlhú dobu učarovala technika soutache. Ak zalovím v pamäti, prvé šujtášové náušnice som ušila v roku 2014. Touto technikou šijem teda už 7 rokov.“ 

 

Kto vás k tomu priviedol?

 

„Ako som už spomenula, moja dobrá kamarátka vyrábala drôtikové šperky. Zapáčilo sa mi to, vyskúšala som to aj ja. Odvtedy bola už len otázka času, kedy nájdem “správnu” techniku, ktorá mi bude vyhovovať.“

 

Vyrábate šperky metódou soutache – šujtáš. Môžete nám ju priblížiť

 

„Šujtáš je špecifický druh textilnej šnúrky, ktorá má jemnučké vlákna posplietané dokopy akoby do vrkoča. V strede je vytvorená cestička, cez ktorú je vedený steh. Šujtášové šnúrky sa zošívajú dokopy (vrstvia sa), spájajú sa korálkami a dotvárajú inými materiálmi, ako sú napr. kamienky (kabošony), strapce, rôzne slzičky či filigrány. Existuje mnoho druhov šujtášok aj ostatných materiálov, preto je možné vytvárať unikátne kúsky priam donekonečna.“ 

 

Táto metóda sa stáva väčšmi populárnejšia. Celkovo, handmade výrobky sa stávajú atraktívne. V čom podľa vás tkvie podstata?

 

„Áno, metóda šujtáš má už niekoľko rokov nielen u nás na Slovensku svoje miesto. Samozrejme, rozmachu sa tešia všetky ručné výrobky, čo je veľmi potešujúce. V prvom rade je to o originalite, jedinečnosti. Každý kúsok sa najskôr formuje ako idea v hlave výrobcu, od začiatku až po koniec prejde jeho rukami. Jeho hodnotu určuje nielen samotný čas výroby či cena materiálu, ale odráža všetky doterajšie skúsenosti tvorcu, jeho úsilie, kreativitu, štýl a nezmerné množstvo času, ktorý výrobca od začiatku investoval do svojej tvorby. Veľmi sa teším, že mnohí zákazníci vedia oceniť práve túto hodnotu handmade tvorby. Pri kúpe takéhoto výrobku si ho človek určite aj viac váži a primerane sa oň stará.“

 

Aké šperky vyrábate? 

 

„Začínala som náušničkami, ktoré aj doteraz predstavujú prevažnú väčšinu výsledných produktov, no krása šujtášu je v tom, že sa dá použiť na mnohé spôsoby. Preto šijem aj náhrdelníky, náramky, brošne, veľmi obľúbené sú detské pukačky, prstene, spony či hrebienky do vlasov. To je taká ženská klasika. No stále ma láka tvoriť novinky, preto sa v mojej tvorbe objavili už aj peňaženky, zápisníky, zrkadielka so šujtášovou aplikáciou, kľúčenky či rôzne iné doplnky.“ 

 

S akými požiadavkami sa na vás najčastejšie obracajú nevesty? 

 

„Doposiaľ som sa nestretla so špeciálnymi, prehnanými či nesplniteľnými požiadavkami. Prevažne si nevesty pýtajú náušničky strednej veľkosti, ktoré zvýraznia ženskosť, no zároveň nie sú príliš dominantné, aby pri šperkoch nezanikla samotná nevesta. Veľmi častá je prosba, aby šperky ladili k svadobným šatám, čo je pochopiteľné. Snažím sa to vždy splniť, ak je to v mojich materiálnych možnostiach.“ 

 

Aké šperky poväčšine veľkostne preferujú?

 

„Každá nevesta je samozrejme iná a má svoje preferencie. Ak by som však mala urobiť priemer, tak je to samozrejme taká klasická stredná veľkosť (5 až 6 cm). Niektoré nevesty sú výstrednejšie, sú zvyknuté nosiť výrazné šperky, preto si dovolia siahnuť aj po 10 cm náušniciach a doplniť ich náramkom či náhrdelníkom. No stretla som sa už aj so žiadosťami o jemné malé napichovacie náušnice, ktoré iba nežne dotvoria celkový vzhľad nevesty. Žiadna možnosť nie je správna, dobrá či horšia. Jednoducho je dôležité, aby sa nevesta cítila so šperkami pohodlne a príjemne, aby jej nezavadzali, neznervózňovali ju, a naopak, aby sa s nimi cítila výnimočne.“

 

Ako to vyzerá pri svadobnej objednávke? Chodia za vami ženy so špeciálnymi predstavami?

 

„Ako sa hovorí: “koľko ľudí, toľko chutí”, platí to aj pri nevestách. Mala som objednávku, ktorá bola veľmi presná, až som sa bála, či budem schopná vyhovieť danej predstave, nedovolila mi zapojiť príliš moju tvorivosť a fantáziu. Druhý extrém je, keď mi zákazníčka nechá úplne voľnú ruku a zadá napr. iba farbu. 

No najčastejšie to býva tak, že nevesta má približnú predstavu o veľkosti, farbe a tvare šperkov. Spoločne potom hľadáme cestu, ako výsledok doladiť k jej spokojnosti.“ 

 

Pošlú vám presnú fotku náušníc, aké si želajú alebo to nechávajú väčšinou na vás?

 

„Áno, často si zákazníčky pozrú moju ponuku dostupnú na internete (resp. fotky výrobkov, ktoré som už šila), pošlú mi, čo ich z toho zaujalo a už len doladíme detaily. Stáva sa, že mi prepošlú aj fotku šiat, aby boli šperky v súlade s celkovým výzorom nevesty. V tomto prípade som vďačná, lebo to mnohokrát pomôže aj mojej predstave a postrčí k správnemu výsledku. Ale ako som už spomínala, sú aj také, ktoré takmer celý proces nechajú na mňa. Vtedy prichádza to správne vzrušenie z tvorby.“

 

Máte radšej výzvy alebo je pre vás lepšie vyrábať na mieru?

 

„Povedala by som, že sú dva typy výrobcov - tí, ktorí radi vymýšľajú nové veci a tí, ktorí si užívajú samotný proces výroby. Ja patrím k prvej skupine. Mám rada výzvy, chcem stále skúšať nové veci, kombinovať farby, tvary, materiál. Preto si viac užijem, keď mám v tvorbe slobodu. Často zo žartu hovorím, že už keď mám ušiť druhú náušnicu podľa prvej, začínam sa nudiť. Preto vždy radšej vymýšľam novinku, než by som mala zopakovať už raz ušitý šperk.“ 

 

K akým typom šiat sa hodia výrazné šperky?

 

„Vždy platí základná logika v akomkoľvek outfite, že k jednoduchému sa dajú zvoliť výraznejšie doplnky a naopak. Pokiaľ sú svadobné šaty napr. celé čipkované, príp. horný diel je viac zdobený (akýmkoľvek materiálom), volila by som jednoduchšie šperky, aby sa celkový dojem “nebil”. V prípade výrazného zdobenia šiat by som neodporúčala napr. ani extravagantnejší náhrdelník. Snáď ešte jednoduchý náramok či hrebienok do vlasov. Treba voliť tak, aby toho na neveste nebolo “príliš veľa”, aby nebola takpovediac preplácaná ozdobami. Vtedy sa stráca samotná krása ženy.

 

Ak však nevesta zvolí šaty z lesklého saténu bez vzoru či jemného tylu, určite si môže dovoliť nápadnejšie, výstrednejšie šperky. Aj tu však platí pravidlo menej je viac, nikdy nevoľte celú trojkombináciu: náušnice, náhrdelník aj náramok. To väčšinou býva príliš. Samozrejme je potrebné prihliadať aj na výstrih, dĺžku či strih šiat. To už je ale individuálne a záleží aj od samotného vkusu nevesty.“

 

Aké svadobné šperky máte vo vašej ponuke štandardne?

 

„Svadobné šperky vyrábam hlavne na objednávku. Preto u mňa väčšinou nenájdete svadobné zásoby skladom. Sem-tam sa stane, že mám chuť ušiť biele náušnice, no aj v tomto platí moje známe: vytvoriť niečo nové. No pokiaľ mám dostupný materiál a zákazníčka si vyberie z mojej ponuky bežných šperkov, rada ich ušijem aj v svadobnej (bielej) verzii.“ 

 

Akým ženám by ste odporučili vaše šperky v prípade svadby?

 

„Všetkým. Samozrejme tým, ktoré sa chcú ozdobiť originálnym šperkom. Ale nielen tým odvážnym, ktoré sú bežne zvyknuté vyšperkovať sa. Pre menej smelé žienky sa dá vždy nájsť konzervatívnejšia verzia, aby sa cítili príjemne a výnimočne.

Výhoda a skutočne veľké plus šujtášových šperkov je v tom, že sú extra ľahké, takže o nich ani nebudete vedieť. Preto sa žiadna nevesta nemusí báť, že ju budú ťahať, tlačiť, zavadzať či omínať.“

 

Vyrábate šperky aj pre pánov?

 

„Pre pánov je možnosť zladiť sa so svojou dámou prostredníctvom motýlika. Niekoľko kusov sa mi už podarilo ušiť. Ďalšou možnosťou sú manžetové gombíky, ktoré mám v pláne ako novinku tento rok.“

 

Vyrábate aj rôzne sety svadobných šperkov, keď si žena zvolí náušnice, náramok či náhrdelník?

 

„Určite áno. Obľúbená je kombinácia náušnice a hrebienok. No šila som k náušničkám už aj svadobné sponky a pinetky. Samozrejme je na každej zákazníčke, akú kombináciu si zvolí. Vyhovieť zákazníčke je pre mňa priorita.“

 

Aké sú klasické svadobné farby vašich šperkov. 

 

„V prvom rade je to biela farba. Do popredia sa však dostáva už aj smotanová alebo slonovinová farba. Občas je požiadavka na kombináciu týchto farieb napr. s jemnou zlatistou alebo striebornou. Mnohé nevesty si v dnešnej dobe vyberajú aj neštandardnú cestu, akou je napr. folklórny vzor. V takomto prípade som šila náušničky aj v spojení biela - červená - modrá, alebo tmavomodrá s bielou pre nevestu so šatami z modrotlače.“

 

Aký je váš odkaz pre ženy, aby sa nebáli experimentovať?

 

„Určite by som odkázala každej žene, aby minimálne skúsila rôzne možnosti. Možno vás osloví nový štýl, zistíte o sebe, že sa vám páči a pristane vám niečo úplne iné, nové, osviežujúce. Dajte šperkom možnosť ohromiť vás.“

 

Zuzana Wagnerová